Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A papírhajtogatás művészete - Origami

A papírhajtogatás művészete - Origami
Honnan ered és miért jó kikapcsolódás kicsiknek és nagyoknak egyaránt?

A papírhajótól kezdve a hatalmas kínai sárkányig végtelen formában lehet velük találkozni. De honnan is ered igazából a papírhajtogatás művészete?

Maga az origami szó japán eredetű. Az "ori" jelentése mint hajtogatás és a "kami" mint papír szavakból rakhatjuk össze az orikamit, ami a helyesírás miatt origamivá változik. Sokak szerint a 6. században kezdte el terjeszteni egy buddhista szerzetes a hajtogatás titikát Japánban. Régebben még lehetett a papírt vágni, hajtani, tépni, gyűrni, minden megengedett volt. A legrégebbi írás az az 1680-as, Ihara Szaikakutól származó vers, amiben már megemlítették az esküvőkön használt papírmadarakat, így sokáig csak ünnepi alkalmakra készült.

 

 

1791-ben megjelent az első nyomtatott origamikönyv és a 16-17. században Európában is elterjedt. A japánok speciális origami papírokat kezdtek el gyártani, amivel könnyebben meg lehetett alkotni egy egy figurát.

Manapság már nincsenek vágások és ragasztások a z origamiban, csak hajtogatással lehet megalkotni a papír figurát. Ehhez már kézikönyveket és leírásokat találunk, melyek lépésről lépésre leírják a folyamatot.

 

 

Hozzá a legtöbbet ajánlott "kami" néven emlegetett papír vékony és könnyen formázható, többféle méretben kapható, de általában a 20x20 cm-es és az A/4 méretű lap a legelterjedtebb. Ezek súlya kicsit kisebb mint a fénymásoló lapoké, de létezik ettől nehezebb is, csak azok sokkal drágábbak és nem annyira elterjedtek.

 

 

Hozzá eszközöket nem igazán szoktak ajánlani és használni, mivel a formákat szabad kézzel szokás elkészíteni. Csak a bonyolultabb formákhoz ajánlatos használni különböző eszközöket, például vonalzót, gemkapcsot vagy csipeszt.

Nagyon hasznos elfoglaltság, mivel fejleszti a kézügyességet, javítja a szem és a kéz koordinációt, így hat a jobb és a bal agyféltekére, segíti a térben való tájékozódást, megismerteti az alapvető geometriai formákat és fejleszti a kreativitást.

Az origamit természetesen nem csak hobbiként lehet művelni, számos művész készít origami alkotásokat.